środa, 27 września 2017

SZTUKA ZDROWIA w Głogowie - jesienne spotkanie

Drugie w tym roku warsztaty SZTUKA ZDROWIA w Głogowie odbyły się klasycznie w MOK-u. Zajęcia skierowane do głogowskich seniorek cieszą się wielkim powodzeniem i nie kończą tylko na wiedzy naszych uczestniczek, ale są również przekazywane dalej: koleżankom, dzieciom, wnukom.

Podczas spotkania seniorki tym razem wykonały ręcznie broszkę. Broszki tworzono na skajowej podstawie, z wykorzystaniem ozdobnego guziczka oraz sznurka.
W części drugiej, po wykładzie na temat mnogości chemii w kosmetykach, uczestniczki dowiedziały się, jak prostymi sposobami można wykonać swoje własne, zdrowe kosmetyki. Wykorzystane zostały: oliwa, olej sezamowy zimnotłoczony, fusy po kawie, cukier, naturalne olejki zapachowe.
Każda pani wyszła z zajęć z pudełeczkiem dwóch rodzajów zdrowego i pachnącego peelingu oraz ozdobnym mydełkiem.

Poniżej prezentujemy, jak krok po kroku zostały wykonane prace z jesiennego spotkania SZTUKI ZDROWIA w Głogowie:

CZEŚĆ I - Broszka 

przygotowujemy 2 kwadraty ze skaju (może być również filc), jeden składamy na dwie części i robimy lekkie nacięcie (ok. 0.5cm od brzegu)po rozłożeniu przeciągamy zapięcie broszki (zapięcie takie można kupić np. w pasmanterii albo internecie)

szukamy w domu pięknego guzika lub kupujemy w pasmanterii

przyszywamy lub przyklejamy (np. klejem magik) guzik na środku drugiej części skaju lub filcu


pod guzikiem zaczepiamy końcówkę sznurka (lub ozdobnej nitki), smarujemy obficie klejem naokoło guzika i delikatnie obwijamy sznureczkiem guzik w coraz większe kołamożna ozdobić broszkę dwoma lub więcej rodzajami sznurka
zawijamy sznurek tyle razy jak dużą broszkę chcemy, na zakończenie końcówkę sznurka wpychamy za pomocą szpilki pod poprzedni zwój sznurka

dajemy wyschnąć kleju - powinny zostać nam dwie części: z guzikiem i sznurkiem i z zapięciem


na koniec smarujemy obficie klejem jedną cześć materiału składamy, delikatnie ściskając ze sobą obydwie części - porada: niech już część z guzikiem i sznurkiem będzie dobrze wyschnięta!

po wyschnięciu przycinamy ostrymi nożyczkami tuż przy brzegu broszki

OTO JAK PIĘKNIE PREZENTUJĄ SIĘ PIERWSZE BROSZKI

CZĘŚĆ II - Peelingi

1. Peeling kawowy - fusy po kawie (lub zalana zmielona kawa małą ilością wody) mieszamy z niewielką ilością oliwy z oliwek (może być jakikolwiek olej nierafinowany czyli tłoczony na zimno); następnie dodajemy ulubione olejki zapachowe (na zajęciach korzystaliśmy z olejków, m.in. jaśmin z cytryną, geranium wanilia i yang yang, lawenda, sosna, drzewo różane, piżmo czy żeń szeń))

2. Peeling cukrowy czyli korzystaj z cukru TYLKO do peelingu a nie do jedzenia :) - cukier mieszamy analogicznie jak w przypadku kawy. Zamiast olejków można dodać sok z cytryny.
Peeling kawowy można wykorzystać do całego ciała (na twarz lepiej użyć peelingu tylko z olejkami "służącymi" twarzy czyli: cytrynowy, neroli, szałwiowy, koper włoski, pomarańczowy czy paczula - dodajemy wtedy kroplę lub dwie na garść peelingu). Peeling cukrowy lepiej stosować na ciało, na twarz może okazać się za mocny.

peelingi można mieszać w kubeczku, miseczce, słoiczku... przechowujemy je najlepiej w szklanym słoiku

testujemy zapachy, wymieramy te, które nam najbardziej odpowiadają


peeling można użyć od razu! jest idealny do każdej części ciała, nawet na dłonie - dzięki zawartości oliwy pięknie nawilża
 CZĘŚĆ III - Mydełka

Do wykonania mydełek użyta została baza mydlana (zakupiona w internecie), bez parabenów, SLSów. W plastikowym (lub najlepiej silikonowym) pojemiczku umieszczamy suszki (kwiat ślazu, nagietek etc..), dodajemy ulubione olejki zapachowe i zalewamy lekko ostudzoną (a wcześniej rozpuszczoną w kąpieli wodnej) bazą mydlaną.   FINAŁ - zadowolone seniorki z broszkami (mydełka stygną w tym czasie na parapecie - wystarczy im ok. pół godz do wyjęcia z formy, a potem najlepiej odstawić na jeden dzień)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz