poniedziałek, 25 września 2023

KOLEKTYW POKOLENIE 2023 - FOTORELACJA

W lipcu tego roku odbyły się coroczne spotkania plastyczne dla dzieci z opiekunami pod nazwą Kolektyw Pokolenie. Zrealizowaliśmy je we wspaniałej przestrzeni Sztuka Na Miejscu, znajdującej się w centrum Wrocławia.

Program został podzielony na trzy strefy wiekowe dzieci oraz urozmaicony w podział działań dla dzieci i opiekunów:
4-7 lipca: zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat:
- Safari, czyli malowanie dłońmi i gąbkami słoneczne tło oraz odrysowywanie i dekorowanie patyczkami zwierząt afrykańskich. Dodatkowo odbyła się rozmowa z dziećmi z ciekawostkami na temat słonia.
- Instrumenty muzyczne, czyli tworzenie gitar i grzechotek z kartonów, ręcznie zdobione kawałkami kolorowych papierów i dekoracyjnych materiałów. Na koniec dzieci wykonały krótki „koncert” bawiąc się wykonanymi instrumentami. Oprócz tego odbyły się rozmowy, gdzie gra się na gitarze, jakie są rodzaje muzyki.
- Plastelinowe Stworzenia Morskie, czyli tworzenie prawdziwych i wymyślonych stworzeń, które mogą żyć w oceanach i morzach. Dodatkowo została wymalowana wielka kartonowa łódź, gdzie dzieci mogły pobawić się w podróże. Towarzyszyły temu rozmowy, jakie zwierzęta żyją w oceanach i ich zwyczajach.
- Kolorowe Kotki. Każde dziecko otrzymało dużego kartonowego kotka, którego mogło ozdobić w dowolny sposób wieloma dostępnymi, różnymi materiałami (tkaniny, taśmy, filce, wełna etc). Rozmowy o budowie ciała kota, do czego służą wibrysy i jakie sa jego zwyczaje.
11-14 lipca: zajęcia dla dzieci w wieku 6-9 lat:
- Gra planszowa – dzieci wymyślały w jakiej krainie ma się odbyć przygoda gry, planowały pułapki i bonusy, tak aby finalnie zagrać w grę i dość do mety. Przy każdej grze odbywały się rozmowy dotyczące np. zagrożeń w lesie, jak się powinno zachowywać w lesie, jak dbać o las (adekwatnie o górach i pustyni).
- Drzewka Szczęścia – lepienie z gliny samoutwardzalnej z zadaniem domowym, czyli po utwardzeniu pomalowaniu farbkami na kolorowo. Drzewka lepione były w formie ramki, którą można zawiesić na oknie lub ścianie lub postawić na półce. Na drzewku klejone były kuleczki/listki, z których każde symbolizowało jakieś marzenie, tak aby w domu przypominało do ich spełniania.
- Projektowanie - na bazie dużego kartonika każde dziecko z opiekunem stworzyło pokój/mieszkanie/pomieszczenie swoich marzeń. Pojawiały się tam meble i przedmioty, które mogą spełniać konkretne role lub służyć do zabawy. W ten sposób dzieci uczyły się podstaw planowania przestrzennego, używając kartoników, pianek, tkanin i różnorodnych materiałów papierowych i tekturowych.
- Planety – każde dziecko z opiekunem, na bazie balona oklejało je gipsowymi plastrami tworząc kulę. Podczas schnięcia tworzyły z plasteliny stworzenia z wyobraźni, które mogłyby zamieszkać na planecie. Następnie malowali planety farbkami. Powstało wiele kreatywnych pomysłów, które każde dziecko opowiadało innym.
18-21 lipca: zajęcia dla dzieci w wieku 10-14 lat:
- Karty do Gry – projektowanie oraz wykonanie własnej talii kart (od 9 do Asa), którymi realnie można grać z kolegami. Każde dziecko projektowało tematykę, postacie na kartach oraz powtarzalny rewers kart. Wykonywane z tektury, flamastrów i noży do papieru.
- Malowanie na płótnie – tego dnia odbył się wykład z kolorystyki, ćwiczenia oraz finalne prace na płótnach wielkości A4.
- Rzeźby Mache – nauka wykonania masy papieru mache, z instrukcją różnych możliwości oraz wykonanie kilku rzeźb/figurek na osobę.
- Moodboard – czyli tworzenie tablicy motywacyjnej w formie kolażu. Każdy wyszukiwał w pismach i kartkach z hasłami

Poniżej prezentujemy fotorelację z przeprowadzonych zajęć:

 


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz